Microchip Technology MPLAD15KP90A/TR
Part No.:
MPLAD15KP90A/TR
Datasheet:
AnpuMPLAD15KP90A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PLAD
1. How to order MPLAD15KP90A/TR on Anpu?
3. Are the MPLAD15KP90A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPLAD15KP90A/TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPLAD15KP90AE3 MPLAD15KP90AE3/TR MPLAD15KP90A MPLAD15KP90A/TR
Part Number MPLAD15KP90AE3 MPLAD15KP90AE3/TR MPLAD15KP90A MPLAD15KP90A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102A 102A 102A 102A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW) 15000W (15kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)