Microchip Technology MPLAD36KP300A/TR
Part No.:
MPLAD36KP300A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuMPLAD36KP300A/TR.pdf
Description:
SURFACE MOUNT 36,000 WATT, TVS,
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
483V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75A
Power - Peak Pulse:
36000W (36kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PLAD
1. How to order MPLAD36KP300A/TR on Anpu?
3. Are the MPLAD36KP300A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPLAD36KP300A/TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPLAD36KP300A MPLAD36KP300A/TR
Part Number MPLAD36KP300A MPLAD36KP300A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case Nonstandard SMD Nonstandard SMD
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V 300V
Voltage - Breakdown (Min) 333V 333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 483V 483V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75A 75A
Power - Peak Pulse 36000W (36kW) 36000W (36kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)