Microchip Technology MPLAD36KP48AE3
Part No.:
MPLAD36KP48AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuMPLAD36KP48AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
466A
Power - Peak Pulse:
36000W (36kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PLAD
1. How to order MPLAD36KP48AE3 on Anpu?
3. Are the MPLAD36KP48AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPLAD36KP48AE3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPLAD36KP48AE3
Part Number MPLAD36KP48AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case Nonstandard SMD
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 466A
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)