Microchip Technology MRT100KP120CA
Part No.:
MRT100KP120CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuMRT100KP120CA.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 235VC CASE 5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
235V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Case 5A (DO-204AR)
1. How to order MRT100KP120CA on Anpu?
3. Are the MRT100KP120CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MRT100KP120CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MRT100KP120CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MRT100KP120CA MRT100KP120CA/TR MRT100KP120CAE3/TR
Part Number MRT100KP120CA MRT100KP120CA/TR MRT100KP120CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 235V 235V 235V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) - 426A 426A
Power - Peak Pulse 100000W (100kW) 100000W (100kW) 100000W (100kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)
Grade Military Military Military
Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Supplier Device Package Case 5A (DO-204AR) DO-204AR DO-204AR