Microchip Technology MRT100KP54A/TR
Part No.:
MRT100KP54A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Description:
TVS 54V 5% 100000W UNI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
106V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
943A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order MRT100KP54A/TR on Anpu?
3. Are the MRT100KP54A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MRT100KP54A/TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MRT100KP54A MRT100KP54A/TR MRT100KP54AE3/TR
Part Number MRT100KP54A MRT100KP54A/TR MRT100KP54AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 106V 106V 106V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) - 943A 943A
Power - Peak Pulse 100000W (100kW) 100000W (100kW) 100000W (100kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)
Grade Military Military Military
Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Supplier Device Package Case 5A (DO-204AR) DO-204AR DO-204AR