Microchip Technology MRT100KP90CA
Part No.:
MRT100KP90CA
Datasheet:
AnpuMRT100KP90CA.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 178VC CASE 5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
Case 5A (DO-204AR)
1. How to order MRT100KP90CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MRT100KP90CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MRT100KP90CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MRT100KP90CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MRT100KP90CA.
Image MRT100KP90CA MRT100KP90CAE3
Part Number MRT100KP90CA MRT100KP90CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 178V 178V
Power - Peak Pulse 100000W (100kW) 100000W (100kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)
Grade Military Military
Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package Case 5A (DO-204AR) Case 5A (DO-204AR)