Microchip Technology MSMCGLCE18AE3/TR
Part No.:
MSMCGLCE18AE3/TR
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMCG
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MSMCGLCE18AE3/TR on Anpu?
3. Are the MSMCGLCE18AE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMCGLCE18AE3/TR?
Image MSMCGLCE18AE3 MSMCGLCE18AE3/TR
Part Number MSMCGLCE18AE3 MSMCGLCE18AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51A 51A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)