Microchip Technology MSMCJLCE40AE3
Part No.:
MSMCJLCE40AE3
Datasheet:
AnpuMSMCJLCE40AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MSMCJLCE40AE3 on Anpu?
3. Are the MSMCJLCE40AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMCJLCE40AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJLCE40AE3.
Image MSMCJLCE40AE3 MSMCJLCE40AE3/TR
Part Number MSMCJLCE40AE3 MSMCJLCE40AE3/TR
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.3A 23.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)