Microchip Technology MSMCJLCE75A
Part No.:
MSMCJLCE75A
Datasheet:
AnpuMSMCJLCE75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MSMCJLCE75A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MSMCJLCE75A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MSMCJLCE75A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMCJLCE75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJLCE75A.
Image MSMCJLCE75A MSMCJLCE75AE3 MSMCJLCE75AE3/TR MSMCJLCE75A/TR
Part Number MSMCJLCE75A MSMCJLCE75AE3 MSMCJLCE75AE3/TR MSMCJLCE75A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A 12.4A 12.4A 12.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)