Microchip Technology MXLP4KE10A/TR
Part No.:
MXLP4KE10A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
TVS 10V 5% 400W UNI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
P4KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.55V
Voltage - Breakdown (Min):
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order MXLP4KE10A/TR on Anpu?
3. Are the MXLP4KE10A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLP4KE10A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLP4KE10A/TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLP4KE10A/TR
Part Number MXLP4KE10A/TR
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial
Series P4KE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.55V
Voltage - Breakdown (Min) 9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C