Microchip Technology MXLSMBJSAC36E3
Part No.:
MXLSMBJSAC36E3
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMXLSMBJSAC36E3.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 60VC SMBJ
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MXLSMBJSAC36E3 on Anpu?
3. Are the MXLSMBJSAC36E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLSMBJSAC36E3?
Image MXLSMBJSAC36E3
Part Number MXLSMBJSAC36E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)