Microchip Technology MXLSMBJSAC8.5E3
Part No.:
MXLSMBJSAC8.5E3
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuMXLSMBJSAC8.5E3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14VC SMBJ
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34A
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MXLSMBJSAC8.5E3 on Anpu?
3. Are the MXLSMBJSAC8.5E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLSMBJSAC8.5E3?
Image MXLSMBJSAC8.0E3 MXLSMBJSAC8.5E3
Part Number MXLSMBJSAC8.0E3 MXLSMBJSAC8.5E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.4V 14V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A 34A
Power - Peak Pulse 500W 500W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)