Microchip Technology MXLSMCG58AE3/TR
Part No.:
MXLSMCG58AE3/TR
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description:
TVS 58V 5% 1500W UNI
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MXLSMCG58AE3/TR on Anpu?
3. Are the MXLSMCG58AE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLSMCG58AE3/TR?
Image MXLSMCG58AE3/TR
Part Number MXLSMCG58AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series SMCG
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)