Microchip Technology MXLSMCG8.5CA/TR
Part No.:
MXLSMCG8.5CA/TR
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMXLSMCG8.5CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MXLSMCG8.5CA/TR on Anpu?
3. Are the MXLSMCG8.5CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLSMCG8.5CA/TR?
Image MXLSMCG8.5CA/TR
Part Number MXLSMCG8.5CA/TR
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 104.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)