Microchip Technology MXLSMCJ6.5A/TR
Part No.:
MXLSMCJ6.5A/TR
Datasheet:
AnpuMXLSMCJ6.5A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MXLSMCJ6.5A/TR on Anpu?
3. Are the MXLSMCJ6.5A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLSMCJ6.5A/TR?
Image MXLSMCJ6.5A/TR MXLSMCJ6.0CA/TR
Part Number MXLSMCJ6.5A/TR MXLSMCJ6.0CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V 6V
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V 6.67V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V 10.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 133.9A 145.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)