Microchip Technology MXLSMCJ70CAE3/TR
Part No.:
MXLSMCJ70CAE3/TR
Description:
TVS 70V 5% 1500W BI
Series:
SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MXLSMCJ70CAE3/TR on Anpu?
3. Are the MXLSMCJ70CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLSMCJ70CAE3/TR?
Image MXLSMCJ70CAE3/TR
Part Number MXLSMCJ70CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMCG
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)