Microchip Technology MXLUPT10E3
Part No.:
MXLUPT10E3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
AnpuMXLUPT10E3.pdf
Description:
TVS DIODE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-216AA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.33A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPT10E3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPT10E3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPT10E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPT10E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPT10E3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MXLUPT10E3 pin diagram, MXLUPT10E3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLUPT10E3
Part Number MXLUPT10E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-216AA
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.33A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)