Microchip Technology MXLUPT24E3
Part No.:
MXLUPT24E3
Datasheet:
AnpuMXLUPT24E3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
28.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.47A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPT24E3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPT24E3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPT24E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPT24E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPT24E3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MXLUPT24E3 pin diagram, MXLUPT24E3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLUPT24E3
Part Number MXLUPT24E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-216AA
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Breakdown (Min) 28.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.47A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)