Microchip Technology MXLUPT28E3
Part No.:
MXLUPT28E3
Datasheet:
AnpuMXLUPT28E3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.13A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPT28E3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPT28E3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPT28E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPT28E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPT28E3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MXLUPT28E3 pin diagram, MXLUPT28E3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLUPT28E3
Part Number MXLUPT28E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-216AA
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.13A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)