Microchip Technology MXLUPT48
Part No.:
MXLUPT48
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
AnpuMXLUPT48.pdf
Description:
TVS DIODE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-216AA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPT48 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPT48 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPT48 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPT48?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPT48.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MXLUPT48 pin diagram, MXLUPT48 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLUPT48 MXLUPT48E3
Part Number MXLUPT48 MXLUPT48E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 54V 54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84.3V 84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.78A 1.78A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)