Microchip Technology MXLUPTB10E3
Part No.:
MXLUPTB10E3
Datasheet:
AnpuMXLUPTB10E3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.33A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPTB10E3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPTB10E3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPTB10E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPTB10E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPTB10E3.
Image MXLUPTB10E3
Part Number MXLUPTB10E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-216AA
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.33A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)