Microchip Technology MXLUPTB12
Part No.:
MXLUPTB12
Datasheet:
AnpuMXLUPTB12.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.94A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPTB12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPTB12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPTB12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPTB12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPTB12.
7.How to contact us to get technical supports, such as MXLUPTB12 pin diagram, MXLUPTB12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLUPTB12 MXLUPTB12E3
Part Number MXLUPTB12 MXLUPTB12E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.8V 13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.6V 21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.94A 6.94A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)