Microchip Technology MXLUPTB33E3
Part No.:
MXLUPTB33E3
Datasheet:
AnpuMXLUPTB33E3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
56.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.65A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPTB33E3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPTB33E3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPTB33E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPTB33E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPTB33E3.
Image MXLUPTB33E3
Part Number MXLUPTB33E3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-216AA
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 56.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.65A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)