Microchip Technology MXRT130KP275CA
Part No.:
MXRT130KP275CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial
Description:
BI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
275V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
300V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
445V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
292A
Power - Peak Pulse:
130000W (130kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
CASE-5A
1. How to order MXRT130KP275CA on Anpu?
3. Are the MXRT130KP275CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXRT130KP275CA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXRT130KP275CA
Part Number MXRT130KP275CA
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 275V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 300V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 445V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 292A
Power - Peak Pulse 130000W (130kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)