Microchip Technology PIC12LF1612T-I/SN
Part No.:
PIC12LF1612T-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC12LF1612T-I/SN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 12F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC12LF1612T-I/SN on Anpu?
3. Are the PIC12LF1612T-I/SN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC12LF1612T-I/SN?
Image PIC12LF1612T-I/SN
Part Number PIC12LF1612T-I/SN
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series PIC® 12F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 6
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)