Microchip Technology PIC16F15255-E/SP
Part No.:
PIC16F15255-E/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16F15255-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28DIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 19x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16F15255-E/SP on Anpu?
3. Are the PIC16F15255-E/SP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F15255-E/SP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F15255T-I/SO PIC16F15255T-I/SS PIC16F15255-E/SP PIC16F15255-I/SO PIC16F15255-E/STX
Part Number PIC16F15255T-I/SO PIC16F15255T-I/SS PIC16F15255-E/SP PIC16F15255-I/SO PIC16F15255-E/STX
Package/Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 28-DIP (0.300", 7.62mm) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified - - Not Verified -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 24 25 25 24 25
Program Memory Size 14KB (14K x 8) 14KB (14K x 8) 14KB (14K x 8) 14KB (14K x 8) 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V