Microchip Technology PIC16F18074T-I/PT
Part No.:
PIC16F18074T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC16F18074T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 39x12b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16F18074T-I/PT on Anpu?
3. Are the PIC16F18074T-I/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F18074T-I/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F18074T-I/PT PIC16F18074T-I/MP
Part Number PIC16F18074T-I/PT PIC16F18074T-I/MP
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 44-TQFP 40-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable - -
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz
Connectivity I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35 35
Program Memory Size 7KB (7K x 8) 7KB (7K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 128 x 8 128 x 8
RAM Size 512 x 8 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 39x12b SAR; D/A 1x8b A/D 39x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)