Microchip Technology PIC16F1829LIN-E/SS
Part No.:
PIC16F1829LIN-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC16F1829LIN-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16F1829LIN-E/SS on Anpu?
3. Are the PIC16F1829LIN-E/SS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F1829LIN-E/SS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F1829LIN-I/SS PIC16F1829LIN-E/SS PIC16F1829LINT-E/SS PIC16F1829LINT-I/SS
Part Number PIC16F1829LIN-I/SS PIC16F1829LIN-E/SS PIC16F1829LINT-E/SS PIC16F1829LINT-I/SS
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series PIC® XLP™ mTouch™ 16F PIC® XLP™ mTouch™ 16F PIC® XLP™ mTouch™ 16F PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 12 12 12 12
Program Memory Size 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V 2.3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 9x10b A/D 9x10b A/D 9x10b A/D 9x10b
Oscillator Type Internal Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)