Microchip Technology PIC16LF1574T-I/JQ
Part No.:
PIC16LF1574T-I/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF1574T-I/JQ.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Package/Case:
16-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
LINbus, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16LF1574T-I/JQ on Anpu?
3. Are the PIC16LF1574T-I/JQ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF1574T-I/JQ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16LF1574T-I/SL PIC16LF1574T-I/JQ PIC16LF1574T-I/ST
Part Number PIC16LF1574T-I/SL PIC16LF1574T-I/JQ PIC16LF1574T-I/ST
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 16-UQFN Exposed Pad 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz
Connectivity LINbus, UART/USART LINbus, UART/USART LINbus, UART/USART
Number of I/O 12 12 12
Program Memory Size 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14) 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 512 x 8 512 x 8 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x5b A/D 8x10b; D/A 1x5b A/D 8x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)