Microchip Technology PIC18F06Q20-E/SL
Part No.:
PIC18F06Q20-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
64KB FLASH, 4K RAM, 256 EEPROM,
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 18F-Q20
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F06Q20-E/SL on Anpu?
3. Are the PIC18F06Q20-E/SL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F06Q20-E/SL?
Image PIC18F06Q20T-I/SL PIC18F06Q20T-I/ST PIC18F06Q20-I/SL PIC18F06Q20-I/ST PIC18F06Q20-E/SL
Part Number PIC18F06Q20T-I/SL PIC18F06Q20T-I/ST PIC18F06Q20-I/SL PIC18F06Q20-I/ST PIC18F06Q20-E/SL
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F-Q20
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 16 16 16 16 11
Program Memory Size 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V