Microchip Technology PIC18F06Q20-E/ST
Part No.:
PIC18F06Q20-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
64KB FLASH, 4K RAM, 256 EEPROM,
Package/Case:
Series:
PIC® 18F-Q20
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)