Microchip Technology PIC18F45Q71T-I/PT
Part No.:
PIC18F45Q71T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC18F45Q71T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F45Q71T-I/PT on Anpu?
3. Are the PIC18F45Q71T-I/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F45Q71T-I/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18F45Q71T-I/MP PIC18F45Q71T-I/PT
Part Number PIC18F45Q71T-I/MP PIC18F45Q71T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 40-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable - -
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz
Number of I/O 37 37
Program Memory Size 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b
Oscillator Type External, Internal External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)