Microchip Technology PIC18F46Q71T-I/PT
Part No.:
PIC18F46Q71T-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC18F46Q71T-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
64MHz
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F46Q71T-I/PT on Anpu?
3. Are the PIC18F46Q71T-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F46Q71T-I/PT?
Image PIC18F46Q71T-I/MP PIC18F46Q71T-I/PT
Part Number PIC18F46Q71T-I/MP PIC18F46Q71T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 40-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable - -
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz
Number of I/O 37 37
Program Memory Size 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8
RAM Size 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b A/D 35x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b
Oscillator Type External, Internal External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)