Microchip Technology PIC18F54Q71T-I/6LX
Part No.:
PIC18F54Q71T-I/6LX
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC18F54Q71T-I/6LX.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48VFQFN
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
64MHz
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F54Q71T-I/6LX on Anpu?
3. Are the PIC18F54Q71T-I/6LX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F54Q71T-I/6LX?
Image PIC18F54Q71T-I/6LX PIC18F54Q71T-I/PT
Part Number PIC18F54Q71T-I/6LX PIC18F54Q71T-I/PT
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 48-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Programmable - -
Core Processor PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz
Number of I/O 44 44
Program Memory Size 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8
RAM Size 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b A/D 43x12b SAR; D/A 2, 1x8/10b
Oscillator Type External, Internal External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)