Microchip Technology PIC18F55Q71-I/6LX
Part No.:
PIC18F55Q71-I/6LX
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC18F55Q71-I/6LX.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48VFQFN
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Speed:
64MHz
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F55Q71-I/6LX on Anpu?
3. Are the PIC18F55Q71-I/6LX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F55Q71-I/6LX?
Image PIC18F55Q71-I/PT PIC18F55Q71-I/6LX PIC18F55Q71T-I/6LX PIC18F55Q71T-I/PT PIC18F55Q71-E/PT
Part Number PIC18F55Q71-I/PT PIC18F55Q71-I/6LX PIC18F55Q71T-I/6LX PIC18F55Q71T-I/PT PIC18F55Q71-E/PT
Package/Case 48-TQFP Exposed Pad 48-VFQFN Exposed Pad 48-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging Tray Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable - - - - -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 44 44 44 44 44
Program Memory Size 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V