Microchip Technology PIC18F56Q71-I/PT
Part No.:
PIC18F56Q71-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
48-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC18F56Q71-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
48-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F56Q71-I/PT on Anpu?
3. Are the PIC18F56Q71-I/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F56Q71-I/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18F56Q71-I/6LX PIC18F56Q71T-I/6LX PIC18F56Q71-I/PT PIC18F56Q71T-I/PT PIC18F56Q71-E/6LX
Package/Case 48-VFQFN Exposed Pad 48-VFQFN Exposed Pad 48-TQFP 44-TQFP 48-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tray Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified - Not Verified - Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 44 44 44 44 44
Program Memory Size 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V