Microchip Technology PIC18LF27K42-E/SP
Part No.:
PIC18LF27K42-E/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC18LF27K42-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 18K
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)