Microchip Technology PIC18LF27K42-I/SS
Part No.:
PIC18LF27K42-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC18LF27K42-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18LF27K42-I/SS on Anpu?
3. Are the PIC18LF27K42-I/SS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF27K42-I/SS?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18LF27K42-I/ML PIC18LF27K42-I/SS PIC18LF27K42T-I/ML PIC18LF27K42-I/SO PIC18LF27K42T-I/SO
Package/Case 28-VQFN Exposed Pad 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 28-VQFN Exposed Pad 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 25 25 25 25 25
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 8K x 8 8K x 8 8K x 8 8K x 8 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V