Microchip Technology SM16LC12E3/TR13
Part No.:
SM16LC12E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuSM16LC12E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
8
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-SOIC
1. How to order SM16LC12E3/TR13 on Anpu?
3. Are the SM16LC12E3/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM16LC12E3/TR13?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM16LC12E3/TR13
Part Number SM16LC12E3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 8
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)