Microchip Technology SM16LC24/TR13
Part No.:
SM16LC24/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuSM16LC24/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 55VC 16SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
55V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
16-SO
1. How to order SM16LC24/TR13 on Anpu?
3. Are the SM16LC24/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM16LC24/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM16LC24/TR13.
Image SM16LC24E3/TR13 SM16LC24C/TR13 SM16LC24CE3/TR13 SM16LC24/TR13
Part Number SM16LC24E3/TR13 SM16LC24C/TR13 SM16LC24CE3/TR13 SM16LC24/TR13
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 8 - - 8
Bidirectional Channels - 8 8 -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 55V 55V 55V 55V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 500W 300W 300W 500W
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)