Microchip Technology SMBJ51CE3/TR13
Part No.:
SMBJ51CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AnpuSMBJ51CE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMBJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SMBJ51CE3/TR13 on Anpu?
3. Are the SMBJ51CE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ51CE3/TR13?
Image SMBJ51CE3/TR13
Part Number SMBJ51CE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.6A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)