Microchip Technology SMBJ54E3/TR13
Part No.:
SMBJ54E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
AnpuSMBJ54E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMBJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SMBJ54E3/TR13 on Anpu?
3. Are the SMBJ54E3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ54E3/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ54E3/TR13.
Image SMBJ54E3/TR13
Part Number SMBJ54E3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)