Microchip Technology SMDB15CE3/TR13
Part No.:
SMDB15CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuSMDB15CE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24VC 8-SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
TVSarray™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
70pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order SMDB15CE3/TR13 on Anpu?
3. Are the SMDB15CE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMDB15CE3/TR13?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMDB15CE3/TR13 SMDB15CE3/TR7
Part Number SMDB15CE3/TR13 SMDB15CE3/TR7
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series TVSarray™ TVSarray™
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 4 4
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V 24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 300W 300W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 70pF @ 1MHz 70pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)