Microchip Technology TC2950-3.3VVBTR
Part No.:
TC2950-3.3VVBTR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuTC2950-3.3VVBTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO POS 3.3V
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
Control Features:
Current Limit, Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK-3
1. How to order TC2950-3.3VVBTR on Anpu?
3. Are the TC2950-3.3VVBTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TC2950-3.3VVBTR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TC2950-3.3VVBTR TC2950-3.0VVBTR
Part Number TC2950-3.3VVBTR TC2950-3.0VVBTR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA
Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA
PSRR - -
Control Features Current Limit, Enable, Error Flag Current Limit, Enable, Error Flag
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)