Microchip Technology TC2951-3.3VOA
Part No.:
TC2951-3.3VOA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuTC2951-3.3VOA.pdf
Description:
LDO REGULATOR POS 3.3V 0.1A
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
120 µA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
Control Features:
Current Limit, Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order TC2951-3.3VOA on Anpu?
3. Are the TC2951-3.3VOA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TC2951-3.3VOA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TC2951-3.3VOA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TC2951-3.0VOATR TC2951-5.0VOATR TC2951-5.0VOA TC2951-3.0VOA TC2951-3.3VOA
Part Number TC2951-3.0VOATR TC2951-5.0VOATR TC2951-5.0VOA TC2951-3.0VOA TC2951-3.3VOA
Series - * * - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) - - 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive - - Positive Positive
Output Type Fixed - - Fixed Fixed
Number of Regulators 1 - - 1 1
Voltage - Input (Max) 30V - - 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V - - 3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA - - 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA
Current - Output 100mA - - 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA - - 120 µA 120 µA
Current - Supply (Max) 12 mA - - 12 mA 12 mA
PSRR - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) - - -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)