Microchip Technology TC33269-3.3VOA
Part No.:
TC33269-3.3VOA
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuTC33269-3.3VOA.pdf
Description:
LDO REGULATOR POS 3.3V
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
TC33269
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order TC33269-3.3VOA on Anpu?
3. Are the TC33269-3.3VOA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TC33269-3.3VOA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TC33269-3.3VOA TC33269-3.3VVB
Part Number TC33269-3.3VOA TC33269-3.3VVB
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series TC33269 TC33269
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.35V @ 800mA 1.35V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 8 mA 8 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)