Micro Commercial Co 15KP40CA-TP
Part No.:
15KP40CA-TP
Datasheet:
Anpu15KP40CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 65.8VC R6
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
65.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
R-6
1. How to order 15KP40CA-TP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 15KP40CA-TP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 15KP40CA-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15KP40CA-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 15KP40CA-TP.
Image 15KP40CAL-TP 15KP40CA-TP
Part Number 15KP40CAL-TP 15KP40CA-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case R-6, Axial R-6, Axial
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 65.8V 65.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 228A -
Power - Peak Pulse 15000W (15kW) 15000W (15kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)