Micro Commercial Co 30KP36CA-TP
Part No.:
30KP36CA-TP
Datasheet:
Anpu30KP36CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 61.8VC R6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
61.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
30000W (30kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
R-6
1. How to order 30KP36CA-TP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that 30KP36CA-TP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the 30KP36CA-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 30KP36CA-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 30KP36CA-TP.
Image 30KP36CA-AP 30KP36CA-TP
Part Number 30KP36CA-AP 30KP36CA-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case R-6, Axial R-6, Axial
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40.2V 40.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61.8V 61.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 490.3A -
Power - Peak Pulse 30000W (30kW) 30000W (30kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)