Micro Commercial Co AK1-076C-BP
Part No.:
AK1-076C-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuAK1-076C-BP.pdf
Description:
Interface
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
76V
Voltage - Breakdown (Min):
83V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
135V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1000A (1kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
AK
1. How to order AK1-076C-BP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that AK1-076C-BP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the AK1-076C-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AK1-076C-BP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AK1-076C-BP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AK10-058C-BP AK10-430C-BP AK10-190C-BP AK10-380C-BP AK1-076C-BP
Part Number AK10-058C-BP AK10-430C-BP AK10-190C-BP AK10-380C-BP AK1-076C-BP
Package/Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center) Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Series AK AK AK AK -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 430V 190V 380V 76V
Voltage - Breakdown (Min) 64V 440V 200V 401V 83V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 110V 625V 290V 520V 135V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 10000A (10kA) (8/20µs) 1000A (1kA) (8/20µs)