Micro Commercial Co SLD36A-AP
Part No.:
SLD36A-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
R-6, Axial
Datasheet:
AnpuSLD36A-AP.pdf
Description:
Interface
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
R-6, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
103A
Power - Peak Pulse:
6000W (6kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
R-6
1. How to order SLD36A-AP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SLD36A-AP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SLD36A-AP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLD36A-AP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLD36A-AP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SLD36A-AP pin diagram, SLD36A-AP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLD36A-TP SLD36A-AP SLD36A-BP
Part Number SLD36A-TP SLD36A-AP SLD36A-BP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case R-6, Axial R-6, Axial R-6, Axial
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 103A 103A 103A
Power - Peak Pulse 6000W (6kW) 6000W (6kW) 6000W (6kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)